Świadome rodzicielstwo i jego zalety

Teraz trochę zwolnij. Zamknij oczy na kilka sekund i ze zrozumieniem i ciekawością zwróć uwagę na to, co się w tej chwili dzieje. Weź kilka głębokich oddechów. Zwróć uwagę na myśli, w tym uczucia w tobie, i pozwól im płynąć przez chwilę. To nie jest takie trudne, prawda?

Celem uważności w rodzicielstwie jest wprowadzenie świadomości, uwagi i ciekawości do wszystkich interakcji z dzieckiem. Uważność jest przeciwieństwem wielozadaniowości i reakcji opartych na autopilocie. Obejmuje słuchanie i przemyślane reakcje.

Bycie uważnym rodzicem oznacza, że świadomie koncentrujesz swoją uwagę na tym, co się dzieje i nie pozwalasz, aby kontrolowały Cię emocje. Uważność pomaga być w “tu i teraz”. Zapewnia kontrolę nad reakcjami i powtarzającymi się wzorcami myślowymi. Pomoże Ci się zatrzymać, uzyskać jaśniejszy obraz sytuacji i umiejętniej reagować.

12 zalet rodzicielstwa mindfulness

 • Zmniejsza złość, stres, niepokój i uczucie depresji
 • Pomaga dezaktywować reakcję "walcz lub uciekaj"
 • Pozwala czuć się spokojniej i bardziej kontrolować własne emocje
 • Pochłania mniej energii emocjonalnej, czyniąc rodzicielstwo mniej wymagającym
 • Pomaga nawiązać i wzmocnić komunikację z dziećmi
 • Rozwija samoregulację i elastyczność emocjonalną
 • Modeluje pozytywne mechanizmy behawioralne u dzieci
 • Tłumi objawy nadpobudliwości
 • Buduje pewność siebie i zaufanie w relacji rodzic-dziecko
 • Promuje pozytywną i pełną miłości komunikację
 • Poprawia ogólny dobrostan rodziny
 • Zwiększa satysfakcję rodziców

Jak stać się aktywnym i świadomym rodzicem

Chociaż rodzicielstwo jest satysfakcjonujące i pełne wspaniałych chwil, może być również stresujące i frustrujące. Każdego dnia masz do czynienia z wieloma wyzwaniami, które zwiększają stres i rozpraszają uwagę. Naturalne jest więc, że wszystko to może Cię rozpraszać, co często prowadzi do reakcji emocjonalnych, takich jak krzyk, agresja, impulsywne zachowanie, zamknięcie się w sobie, a później wyrzuty sumienia lub poczucie winy. Rodzicielstwo mindfulness polega na przerwaniu tego cyklu i uświadomieniu sobie tych stresujących sytuacji i nieprzyjemnych emocji, aby móc powstrzymać się przed reakcją.

Świadome rodzicielstwo polega przede wszystkim na byciu obecnym i zatrzymaniu się. Chodzi o to, aby odejść od reaktywności i umieć w każdej chwili reagować w sposób przemyślany, a także pomagać dziecku robić to samo.

Wprowadzenie uważności do praktyki rodzicielskiej nie oznacza, że musisz zmienić całe swoje życie. Wystarczy tylko odpowiednio otworzyć oczy. Zauważ to wszystko, co dzieje się wokół Ciebie, jak się czujesz wewnątrz i na zewnątrz. Odczuwaj rzeczy wszystkimi zmysłami – dotykiem, słuchem, wzrokiem, węchem i smakiem. Nie żyj przeszłością ani nie planuj zbyt intensywnie przyszłości. Żyj chwilą obecną i szukaj dobra we wszystkim, co dzieje się teraz.

Okiełznanie uwagi może zająć trochę czasu. Nie przejmuj się tym. Wszystkie rodzaje uważności wymagają czasu i praktyki. Jednak to, co możesz zrobić szybciej, to zatrzymać się na chwilę i zrobić przerwę między emocjami a reakcją. Zmniejszy to Twój własny stres i pozytywnie wpłynie na Twoje dziecko.

4 wskazówki dotyczące praktykowania uważności

Akceptuj

Staraj się akceptować emocje i działania dziecka, nawet jeśli Cię frustrują. Rozszerz tę akceptację na siebie.

Oddychaj

Masz trudną chwilę? Skup się na oddychaniu. Weź głęboki oddech, napełnij płuca powietrzem i pomyśl o swoim oddechu. Zrób wydech i poczuj, jak oddech wchodzi i wychodzi z ciebie. Zachęć dziecko do pracy z oddechem, gdy odczuwa napięcie emocjonalne.

Czytelność

Skoncentrowanie się na oddychaniu jest ważną częścią medytacji. Nie potrzebujesz żadnej specjalnej wiedzy, aby ją praktykować. Wszystko, co musisz zrobić, to poświęcić kilka minut każdego dnia, aby naprawdę połączyć się z samym sobą.

Zwolnij

Następnym razem, gdy znajdziesz się w sytuacji, w której poczujesz, że zaraz wybuchniesz, zatrzymaj się na chwilę. Weź głęboki oddech, a następnie zrób pełny wydech. Zanurz się w swoich uczuciach, otoczeniu i doświadczeniach dziecka. Postaraj się cieszyć chwilą, nie myśląc o przeszłości lub przyszłości.
Možná Vám bude chvíli trvat, než zkrotíte svou pozornost. Nic si z toho nedělejte. Všechny druhy všímavosti vyžadují čas a praxi. To, co však můžete zvládnout rychleji, je na chvilku se zastavit a udělat si pauzu mezi emocemi a reakcí. Snížíte tím vlastní stres a pozitivně ovlivníte i své dítě.

Jak stać się aktywnym i uważnym rodzicem

Wsłuchanie się

Skoncentruj się na chwili obecnej z dzieckiem. Poświęć mu niepodzielną uwagę, zamiast być zdystansowaną i rozproszoną.

Samoregulacja

Nie pozwól, aby emocje wywołały natychmiastowe reakcje, takie jak krzyk lub inne automatyczne zachowania.

Świadomość emocjonalna

Bądź świadomy swoich emocji i emocji swojego dziecka i wyłapuj je, zanim wymkną się spod kontroli.

Akceptacja bez osądzania

Zaakceptuj to, co się dzieje, bez uczuć i emocji Twojego dziecka. Nieoceniająca postawa wobec chwili obecnej obejmuje również porzucenie nierealistycznych oczekiwań, których wymagasz od swojego dziecka.

Współczucie

Podejdź do dziecka z głębokim zrozumieniem i pomóż mu wyjaśnić, czego doświadcza. Bądź empatyczny wobec siebie i pozwól sobie wybaczyć błędy.

Mindful Parenting w codziennym życiu

Jak wygląda uważne rodzicielstwo w praktyce? Zainspiruj się tymi przykładami, które mogą wpłynąć na Twoje podejście do rodzicielskich wyzwań.

Co robić, gdy maluszek nie chce spać?

Zwróć uwagę na swoje ciało i oddech. Może Twoje myśli wędrują do wszystkich poprzednich nocy, kiedy maluch nie chciał zasnąć. Może martwisz się, że już nigdy nie zaśnie i nigdy nie będziesz mieć czasu dla siebie. Emocje mogą przybierać na sile. Ale zrób wdech, a następnie zrób powolny wydech. Oddychaj wielokrotnie i głęboko, aż się uspokoisz. Jesteś zdana na siebie. I masz nad tym kontrolę.

Zatrzymaj się i zrozum swoje emocje, które są normalne. Czujesz złość lub frustrację? Przyznaj się do tego, nie osądzając siebie. Ponownie, zatrzymaj się, aby zrozumieć i zaakceptować fakt, że wiele dzieci ma problemy z przespaniem nocy i że ta noc nie oznacza, że tak musi być do końca życia.

Co zrobić, kiedy aniołek jest jak diabełek?

Rozejrzyj się wokół siebie. Nawet jeśli zachowanie dziecka może wydawać się zawstydzające lub wywoływać inne negatywne emocje, pozostań w chwili obecnej. Gdy zaczniesz obserwować otoczenie wokół siebie, prawdopodobnie odkryjesz, że w sklepie jest wiele interesujących atrakcji poza nieznajomymi, których spojrzenia mogą cię stresować (nie zwracaj na nich uwagi!). Być może Twoje dziecko chce konkretną zabawkę lub słodycze, albo jest zmęczone całodziennymi zakupami lub brakiem snu.

Kiedy zabierasz dziecko i wychodzisz ze sklepu, spróbuj dostrzec przyczynę tego, co się dzieje. Zaakceptuj, że jeśli dzieci bardzo czegoś chcą lub są przytłoczone, mogą wymknąć się spod kontroli. Zaakceptuj fakt, że prawdopodobnie zmagają się z własnymi “dużymi” emocjami. Zaakceptuj również fakt, że nawet jeśli obcy ludzie patrzą na Ciebie ze zdumieniem, Twoje dziecko nie chce Cię zawstydzić.

Co zrobić, jeśli brzuszkowi nie smakuje

Kiedy dziecko jest w wieku noworodkowym, ma tendencję do łąpczywego łykania mleka. Nieco później zaczyna zachowywać się inaczej – odmawia zjedzenia pysznego domowego posiłku, które dla niego przygotowałeś. Zrozumiałe jest, że będziesz poruszony jego zachowaniem i będziesz chciał natychmiast zareagować.

Zamiast tego weź głęboki oddech, przypomnij sobie, że jesteś wyjątkowym kucharzem i pomyśl o tym, przez co prawdopodobnie przechodzi Twoje dziecko. Może martwi się nowym smakiem lub konsystencją. Może pamięta, że źle się czuło po zjedzeniu określonego koloru potrawy i teraz kojarzy wszystkie pokarmy w tym kolorze z chorobą. Zabawne? Z pewnością nie dla małego, niedoświadczonego niejadka.

Postaw się w sytuacji swojego malucha i pomyśl empatycznie o sytuacji, spróbuj dowiedzieć się, co naprawdę czuje i czego potrzebuje. Dostosuj odpowiednio reżim żywieniowy. Karm dziecko bez rozpraszania uwagi, zachęcaj do powolnego jedzenia, spraw, by jedzenie było zabawą. Zachęcaj je do zwracania uwagi na to, jak pełny jest jego brzuszek. Kiedy chcesz zaproponować mu nowe jedzenie, upewnij się, że cała rodzina siedzi przy stole. Jego motywacja do zjedzenia nowej potrawy będzie większa.

Mindful Eating

Rozważne jedzenie jest integralną częścią uważnego rodzicielstwa. Pozytywny nawyk związany z powolnym jedzeniem, dokonywaniem zdrowszych wyborów, delektowaniem się jedzeniem i zatrzymywaniem się, gdy ciało sygnalizuje, że ma dość. Jeśli wpoisz go swojemu dziecku od najmłodszych lat, z łatwością rozwinie ono pozytywną relację z jedzeniem i przyjmie zdrowe nawyki żywieniowe.

Rodzina przy jednym stole

Kiedy wszyscy członkowie rodziny spotykają się razem
dziecko jest bardziej skłonne do próbowania nowych potraw i jedzenia tego, co Wy. Ponadto buduje to dobre nawyki. Uczy się siedzieć spokojnie podczas posiłków i zwracać uwagę na to, czego właśnie doświadcza.

Właściwe spożywanie posiłków

Twoje dziecko już w młodym wieku może nauczyć się mówić lub używać języka migowego dla określenia "dość", "więcej", "proszę", "dziękuję" lub "mleko" . Zachęcaj je, by samo mówiło, czego jeszcze potrzebuje i kiedy jest już najedzone.

Brak rozpraszania uwagi

Ważną częścią świadomego jedzenia jest nauka cieszenia się smakami i zapachami jedzenia, przy jednoczesnym zrozumieniu sygnałów głodu i sytości. Jeśli maluch jest zajęty zabawą lub oglądaniem kreskówki, nie może odpowiednio skoncentrować się na tym, co je. Ilość jedzenia może ostatecznie wymknąć się spod kontroli.

Brzuszek przyjacielem

Rozmawiaj z maluchem o tym, jak czuje się jego brzuszek. To zmotywuje go do zwracania uwagi na uczucie sytości podczas jedzenia. Jeśli Twoje dziecko ma tendencję do szybkiego jedzenia, możesz mu powiedzieć: "Zabawki i bajki poczekają na Ciebie. Teraz posłuchaj swojego brzuszka, który chce, abyś jadł/a wolniej".

Pozytywna komunikacja

Posiłki główne i przekąski to świetna okazja do nawiązania więzi z dzieckiem. Spróbuj mówić do niego między kęsami. Będzie jadło wolniej, co da mu czas na rozpoznanie sygnałów głodu i sytości.

Baby Led Weaning
(metoda BLW)

Połącz Mindful Eating z metodą BLW. Można ją rozpocząć w wieku 6 miesięcy, kiedy dziecko jest w stanie wkroczyć w świat pokarmów stałych. Daj dziecku swobodę eksperymentowania i odkrywania jedzenia we własnym tempie. Pomożesz mu rozwinąć umiejętności żucia, zręczność manualną i koordynację ręka-oko.

20 rytuałów

dla wsparcia komfortu emocjonalnego rodziny

Uważne rodzicielstwo wymaga poświęcenia i zaangażowania. Świadomego działania, które łączy wszystkich członków rodziny. Pierwszym krokiem do stania się bardziej uważnym rodzicem jest umiejętność wyboru wartości, które są naprawdę ważne dla rodziny i życia w sposób, który odzwierciedla te wartości w codziennym życiu. W tym celu można wykorzystać rodzinne rytuały. Celowe działania należące do uważnego rodzicielstwa. Nadają one działaniom i wartościom w rodzinie wspólne znaczenie.

Rytuały rodzinne są ważną częścią tworzenia pozytywnej kultury rodzinnej i silnej tożsamości rodzinnej. Zbliżają do siebie poszczególnych członków rodziny i pomagają im budować bezpieczne więzi oparte na wspólnych doświadczeniach i zainteresowaniach. Rytuały pomagają dziecku czuć się potrzebnym, ważnym i kochanym. Tworzą poczucie przynależności, które jest niezbędne do kształtowania jego tożsamości.

Rodzinne rytuały mają też inne zalety

Ułatwiają trudne przejścia

Zapewniają poczucie komfortu lub kontroli w trudnych emocjonalnie lub stresujących momentach. Pomagają radzić sobie w codziennych sytuacjach, takich jak chodzenie do szkoły, wizyta u dentysty lub przed snem. Ułatwiają również poważne zmiany, takie jak rozpoczęcie nowego roku szkolnego, przeprowadzka lub pożegnanie z członkiem rodziny.

Wspierają regulację emocjonalną

Zbliżają one członków rodziny i ułatwiają dzieciom radzenie sobie z emocjami w trudnych sytuacjach.

Kształcą w kierunku wartości

To fantastyczny sposób na uczenie dzieci wartości rodzinnych poprzez bezpośrednie doświadczenie.

Zapewniają poczucie bezpieczeństwa

Dają one dziecku poczucie spójności i stabilności. Rytuały są bezpieczne. Działają jak fundamenty, na których dziecko może polegać.

Nadają wydarzeniom znaczenie

Rytuały zapewniają sposób na zrozumienie i zaakceptowanie znaczenia pewnych wydarzeń, które mają miejsce w życiu rodzinnym.

Jak wprowadzić rytuały do swojej rodziny?

Jeśli nie masz pewności, jak wprowadzić własne rodzinne rytuały, spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania:

Pytanie o wartości

Jakimi wartościami kierujesz się w życiu? Jakie są priorytety Twojej rodziny? Jakie wartości chcesz przekazać swoim dzieciom? Rytuały rodzinne są najbardziej skuteczne, gdy odzwierciedlają podstawowe wartości i przekonania.

Pytanie o ulubione rytuały z dzieciństwa

Jakie rodzinne rytuały chciałabyś przekazać swoim dzieciom? Które rytuały dawały Ci poczucie bezpieczeństwa? Jakie zajęcia rodzinne najbardziej lubiłaś w dzieciństwie? Zastanów się, jak możesz odtworzyć swoje ulubione rytuały z dzieciństwa, które mają sens Twojej obecnej rodzinie.

Pytanie o ulubione zajęcia z obecną rodziną

Czy macie wspólne zainteresowania jako rodzina? Jakie zajęcia rodzinne wykonujecie? Jakie doświadczenia chcielibyście przeżyć razem? Pomyśl o sposobach tworzenia rytuałów dla działań i wydarzeń, które już jako rodzina lubicie lub chcielibyście przeżyć razem.

Inspiracja dla rodzinnych rytuałów

Codzienne rytuały

Opowieść lub bajka na dobranoc

Pora snu może być dla wielu dzieci trudnym okresem. Dlaczego nie wykorzystać tego momentu jako okazji do ponownego połączenia się po długim dniu? Po miłej historii lub bajce maluch zaśnie z pozytywnymi emocjami.

Lampka nocna

Mała lampka nocna w pokoju może pomóc złagodzić strach przed ciemnością i zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, pozwól mu wybrać własną lampkę.

Kojąca kąpiel

Ciepłe kąpiele są relaksujące. Pomagają również przygotować ciało do snu. Do kąpieli dziecka dodaj mieszankę olejków eterycznych, rumianku lub lawendy. Wspomożesz tak kojącą atmosferę i działanie kąpieli.

Sekretny uścisk dłoni

Wymyśl sekretny, super zabawny uścisk dłoni ze swoim dzieckiem i używaj go za każdym razem, gdy musicie się pożegnać lub gdy ponownie się spotykacie. Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, możesz stworzyć unikalny uścisk dłoni dla każdego z nich. Spodoba im się posiadanie czegoś specjalnego, co jest tylko między Wami.

Rodzinna kolacja

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania lub rozwiązywania problemów emocjonalnych w rodzinie są wspólne spotkania przy jednym stole. Rodzinne kolacje są okazją do ponownego nawiązania kontaktu po długim dniu spędzonym osobno. Otwarta komunikacja, dzielenie się i refleksja nad minionym dniem mogą pomóc w ustanowieniu dobrych nawyków żywieniowych dla całej rodziny.

Wieczorny spacer

Zafunduj sobie codzienną dawkę ruchu podczas rodzinnego spaceru, np. każdego wieczoru przed lub po kolacji. To świetny sposób, by po prostu cieszyć się swoim towarzystwem. Możesz połączyć spacer z zabawą, aby zintensyfikować jego charakter.

Ośmiosekundowe przytulenie

Sprawdzonym środkiem odstresowującym jest przytulenie, które ma również silną zdolność tworzenia więzi. Każdy członek rodziny powinien otrzymać co najmniej 8 uścisków trwających osiem sekund dziennie. Spróbuj!

Poranne przytulanie

Rozpocznij dzień od pięciominutowego przytulania się w łóżku z dziećmi. To świetny sposób na rozpoczęcie dnia i upewnienie się, że każdy czuje się kochany, zanim pójdzie w swoją stronę.

Linki i afirmacje

Możesz umieścić pisemne wiadomości i motywujące afirmacje w pudełku na przekąski lub lunch swojego dziecka. To świetny sposób, aby dać mu znać, że jest kochane i poświęca mu się uwagę, nawet gdy nie jesteście razem. Wyrazy miłości są szczególnie pomocne, gdy dziecko jest niespokojne lub w złym nastroju.

Niestandardowe pozdrowienia na pożegnanie

Możesz użyć czułych słów, specjalnego uścisku dłoni, pocałunku lub miłego powiedzenia w stylu: "Do zobaczenia, Supermanie!". Spraw, by powitania były zabawne. Nadaj pożegnaniu pozytywnego znaczenia.

Cotygodniowe rytuały

Wieczór filmowy

Przygotuj koce, poduszki, zamów ulubione jedzenie i wygodnie rozłóż się na kanapie, by oglądać ulubione filmy. Wspólny wieczór filmowy to świetny sposób na zakończenie tygodnia i rozpoczęcie weekendu.

Gra cała rodzina

Przygotuj zestaw gier planszowych lub karcianych, dołóż do tego dobre jedzenie i graj! Gry pomagają dzieciom rozwijać ważne umiejętności społeczne, takie jak współpraca, dzielenie się, samokontrola czy cierpliwość. Gry rodzinne uczą dzieci współpracy i komunikacji, zwłaszcza gdy gra się zespołowo.

Weekendowe śniadanie

W sobotę lub niedzielę rozważ wspólne zjedzenie świadomego śniadania. Ciesz się wszystkim, co masz na stole. Owoce, płatki zbożowe, tosty, naleśniki, bekon, ser lub jajka. To, co jesz, nie jest tak ważne, jak wspólnie spędzony czas.

Sportuje cała rodzina

Dla niektórych rodzin sport jest ważną częścią ich życia. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było aktywne, zaplanuj dzień na gry sportowe.

Posiłki tematyczne

Wypróbuj bezmięsnego poniedziałku, rybnego wtorku, piątkowej pizzy lub niedzieli ze sznyclami i puree ziemniaczanym. Regularne posiłki tematyczne to zabawny sposób na urozmaicenie tygodnia, nadanie każdemu dniu podstaw i zapewnienie dziecku czegoś, na co może z niecierpliwością czekać.

Rodzinne spotkanie

Poświęć czas na spotkanie z całą rodziną. Omów, co działa, a co nie działa tak dobrze. Wspólna rozmowa to świetny sposób na zapewnienie, że każdy członek rodziny czuje się wysłuchany i zrozumiany oraz ma możliwość wniesienia wkładu w podejmowanie ważnych decyzji.

Dzień gotowania

Nawet jeśli niektóre dzieci są roztrzepane, lub na odwrót - spokojne, zazwyczaj lubią pomagać w kuchni. Kiedy angażujesz swoje dziecko w gotowanie, dajesz mu możliwość nauczenia się, co i jak jest przygotowywane. Gotowanie rozwija kreatywność i intuicję, sprzyja dobrym relacjom z jedzeniem i prowadzi do niezależności.

Miesięczne rytuały

Dzień wrażeń

W swoim kalendarzu zrób miejsce na "specjalny" dzień i wybierz się na przygodę. Podejmijcie się czegoś wielkiego, co chcieliście jako rodzina przeżyć razem. Cokolwiek to jest, uczyń ten dzień wyjątkowym.

Obóz w pokoju

Nadszedł czas na obóz! Ułóżcie koce, poduszki, materace, śpiwory i zbudujcie w salonie fort. Oglądajcie filmy, bawcie się w teatr cieni, śpiewajcie, jedzcie przygotowane przez Was jedzenie i połóżcie się spać w swoim rodzinnym miejscu obozowym.

Misja sprzątania

Dzięki temu rytuałowi rozwiniesz u dziecka poczucie odpowiedzialności i przynależności. Co miesiąc zaplanuj wielkie sprzątanie całego domu. Czynność ta może obejmować czyszczenie szaf i szuflad, pranie pościeli, czyszczenie lodówki, czyszczenie dywanów i podłóg itp. Zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem i przydziel dziecku konkretne zadanie.

Roczne rytuały

Stwórz rytuały związane z urodzinami, rocznicami i świętami.

Urodziny: podczas świętowania urodzin każdy członek rodziny może napisać do solenizanta list lub wiadomość.

25 dni życzliwości: od pierwszego dnia grudnia do Bożego Narodzenia możesz stworzyć 25-dniowe wyzwanie, aby zmotywować swoje dziecko do bycia życzliwym i pomagania innym. Ten rytuał rozwija inteligencję emocjonalną i komunikację społeczną.

Własne ozdoby: stwórz własne rodzinne ozdoby, które można wykorzystać na różne okazje. Zwiększy to kreatywność i zdolności manualne dziecka.

Stary i Nowy Rok: wykorzystaj Nowy Rok do podsumowania tego minionego. Zastanów się nad szczęśliwymi chwilami, smutnymi wydarzeniami, zwycięstwami, porażkami, kamieniami milowymi, celami osiągniętymi lub nieosiągniętymi i wyznacz nowe cele. Zapisz wszystko, co chcesz poprawić, dokąd chcesz się udać, jakie masz plany itp.

Biwak w ogrodzie: rozbij namiot, przygotuj domowe smakołyki i ulubione napoje. Zaproś przyjaciół, zorganizuj gry i pogawędki.

Album ze zdjęciami: rób zdjęcia swojemu dziecku. Stwórz mu album. Fajnie będzie przejrzeć go po latach i zobaczyć, jak przez te lata wyrastało.

Pomyśl o tym, że...
Ta lista rytuałów służy jako inspiracja. Niektóre z naszych pomysłów mogą nie pasować do Twojej rodziny i jest to ok. Każda rodzina powinna mieć własne rytuały, które im odpowiadają i odzwierciedlają ich unikalny zestaw wartości i przekonań.